Dlaczego nie można dotykać kleju na gorąco?

klej przemysłowy

Klejenie na gorąco przy pomocy pistoletu do kleju oraz to coraz popularniejszy sposób łączenia różnego rodzaju  materiałów. Nic w tym dziwnego, powstałe w wyniku tego połączenia są trwałe i odporne nawet na wysokie obciążenia. Metoda ta sprawdza się w przemyśle i podczas wykonywania niewielkich napraw domowych. Podczas klejenia trzeba jednak zachować szczególną ostrożność. Dlaczego?

Klejenie na gorąco i jego zalety

Niewątpliwie klejenie przy wykorzystaniu klejów termotopliwych ma wiele zalet. Przede wszystkim kluczowa jest szybkość wiązania, klej musi jedynie wystygnąć. Tworzone w ten sposób spoiny są wytrzymałe, a same kleje na gorąco można wykorzystywać w stosunku do wielu rodzajów materiałów. Można je malować i są dość elastyczne. W razie potrzeby spoinę można też łatwo usunąć. Wystarczy ją rozgrzać zwykłą opalarką i zdrapać.

Wszystkie te zalety sprawiają, że pistolet do kleju na gorąco można spotkać w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Kleje termotopliwe sprawdzają się podczas montowania wielu elementów. Są nieocenione podczas remontów i drobnych prac naprawczych.

Pistolet do kleju – niezbędny podczas klejenia na gorąco

Przyrządem potrzebnym do łączenia elementów klejem termotopliwym jest specjalny pistolet do kleju na gorąco. Dzięki niemu można dotrzeć bez większego problemu nawet w trudno dostępne miejsca, zwłaszcza w przypadku pistoletu bezprzewodowego. Dlatego też klejenie na gorąco to niezwykle szybka metoda łączenia. Nie trzeba bowiem tracić czasu na rozrabianie kleju. Sam pistolet pozwala także kontrolować cały proces klejenia materiałów. Rzadko powstają więc uciążliwe do zmycia plamy. Jednak podczas jego użytkowania trzeba zachować sporą ostrożność.

Klejenie na gorąco – czy to jest niebezpieczne?

Jak sama nazwa wskazuje, kleje na gorąco, osiągają bardzo wysokie temperatury podczas ich ogrzewania, a więc pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać. Prowadzić może to bowiem nawet do groźnych poparzeń. Zresztą również i sama dysza pistoletu do kleju w czasie pracy ogrzewa się do temperatury około 100 stopni Celsjusza.

Ponadto pistoletu po jego podłączeniu nie wolno rozkładać na części. Samo narzędzie powinno się przechowywać w miejscu suchym. Niewskazane jest jego użytkowanie na zewnątrz podczas opadów deszczu oraz w pomieszczeniach o dużym zawilgoceniu. Zresztą producenci klejów sami sugerują, aby nie kleić przedmiotów w temperaturach ekstremalnie niskich i wysokich. Wówczas właściwości klejące ulegają zmianom na niekorzyść.

Nie trzeba się natomiast bać dymu podczas pierwszego użytkowania pistoletu do kleju. To zjawisko zupełnie normalne, a sam dym powinien samoistnie zaniknąć po około 10 minutach. W tym czasie z dyszy może się też wydostać nieco płynnego kleju, na co trzeba uważać. Dlatego też podczas uruchamiania urządzenia dobrze jest trzymać go skierowane w dół. Trzymanie urządzenia skierowanego w górę wiąże się z  ryzykiem oparzenia użytkownika, a poza tym może doprowadzić również do jego uszkodzenia na skutek cofania się rozgrzanego kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *