Podstawowe programy obecne w firmie

Świat technologii nieustannie pędzi do przodu, dlatego znajomość podstawowych programów komputerowych to konieczność. Jest to szczególnie ważne dla osób, które prowadzą lub pracują w jakiejś firmie. Znajomość aplikacji komputerowych często jest jednym z wymagań dla rekrutów starających się o pracę. Jakie programy są nieodłącznym elementem każdej firmy? Bez jakich aplikacji przedsiębiorstwa nie mogłyby się obejść?

Podstawa – czyli co zawiera pakiet biurowy?

Bez względu na rodzaj stanowiska, znajomość pakietu biurowego to podstawa. Pozwala on prawidłowo wypełniać obowiązki i korzysta z niego każda firmy. Pakiet biurowy zazwyczaj składa się z edytorów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz programów umożliwiających tworzenie prezentacji multimedialnych.

Edytory umożliwiają napisanie dowolnej treści a także jej edytowanie. Edytory posiadają liczne dodatkowe opcje, które pozwalają na kontrolę poprawnej pisowni, wstawianie przypisów lub wprowadzenie komentarzy. Edytory umożliwiają połączenie danego tekstu z dodatkową wizualizacją – ze zdjęciem czy tabelą lub wykresem. Najbardziej popularnym edytorem tekstowym jest Libre Office Writer oraz Microsoft Office Word.  Na rynku dostępne są również inne edytory, jednak te dwa cieszą się największym uznaniem.

Arkusze kalkulacyjne umożliwiają przejrzyste przedstawienie danych w formie tekstowej i liczbowej. Są niezwykle przydatne podczas prowadzenia księgowości. Arkusze kalkulacyjne poradzą sobie ze skomplikowanymi działaniami matematycznymi, co znacznie usprawnia ten proces. Umożliwiają one także wizualizację za pomocą wykresów. Przodownikiem arkuszy kalkulacyjnych jest oczywiście Microsoft Excel.

Do pakietu biurowego zalicza się również programy do tworzenia prezentacji multimedialnych. Dzięki nim można przedstawić dowolne treści za pomocą grafiki. Są bardzo popularne, szczególnie wśród osób, które prowadzą szkolenia lub wykłady. Tworzone są w nich slajdy, do których dodaje się treść oraz zdjęcia lub wykresy. Najbardziej znanym programem umożliwiającym stworzenie prezentacji multimedialnych jest Microsoft PowerPoint.

Co jeszcze się przydaje? Oczywiście obsługa poczty elektronicznej!

Na utrzymaniu kontaktów z klientami oraz partnerami zależy każdemu właścicielowi firmy. Niezwykle przydatne są tutaj programy służące do odbierania oraz wysyłania wiadomości mailowych. Można korzystać z poczty dostępnej w każdej przeglądarce, lub – bardziej profesjonalnie zaopatrzyć się w przeznaczony do tego program. Przykładem może być Microsoft Outlook, Elmo czy Eudora.

Czy potrzebne są programy do tworzenia bazy danych?

Komputerowe programy związane z tworzeniem baz danych są bardzo przydatne. Pozwalają one na uporządkowane przechowywanie zbiorów informacji. Posiadanie takich danych ‘w zasięgu ręki’ pozwala na szybkie kontrolowanie stanu magazynu czy hurtowni. Do programu wprowadzone zostają dane tekstowe i liczbowe. Wszystkie dane można przypisać do konkretnych kategorii, dzięki czemu łatwiej jest później coś znaleźć. Przykładem takiego programu jest Microsoft Office Acess.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *