Sonda lambda w motorze – czyszczenie czy wymiana?

naprawa - garaż

Amatorzy jazdy na motocyklu twierdzą, że poruszanie się jednośladem zawsze jest przyjemne, ale nigdy nie należy zapominać o tym, iż emitowane przez motocykle spaliny mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. W związku z tym, także w motorach montuje się sondę lambda, czyli czujnik analizujący zawartość spalin. Czy taki czujnik czyści się samodzielnie?

Sonda lambda – inteligentny strażnik czystości spalin

Sonda lambda to inteligentny strażnik czystości spalin w układzie wylotowym silnika, który mierzy skład gazów wydechowych. To rozwiązanie pozwala na dokładne dozowanie ilości wtryskiwanego paliwa, a tym samym na powstanie bardzo efektywnych i czystych silników. Dzięki temu czujnikowi w silnikach benzynowych odcinane jest dawkowanie paliwa w fazie hamowania silnikiem, które przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Nie byłoby również możliwe nowoczesne oczyszczanie spalin w silnikach Diesla.

Sonda lambda w motocyklach

Jeszcze kilka lat temu pisanie o sondzie lambda w motocyklach nie miało miejsca, gdyż w motocyklach tego czujnika nie było. Obecnie spotyka się je w motocyklach klas wyższych renomowanych firm. Sonda lambda określa, czy mieszanka paliwa i powietrza ma optymalny skład. Umieszczona jest w układzie wydechowym między silnikiem a katalizatorem, a przypomina świecę zapłonową. Część robocza, mająca kontakt ze spalinami, wkręcona jest w rurę wydechową. Druga część ma kontakt z powietrzem atmosferycznym stanowiącym gaz odniesienia. Sonda zaczyna prawidłowe działanie dopiero po nagrzaniu do 300°C, a górna granica temperatury pracy sondy lambda wynosi ok. 800° C. Element ceramiczny oddziela platynowe elektrody sondy. Kiedy jony tlenu zaczynają przepływać przez ceramikę, na elektrodach pojawia się napięcie.

Co zrobić, gdy sonda lambda jest uszkodzona?

W przypadku uszkodzenia sondy lambda kierowcy powinni jak najszybciej zlecić jej wymianę. Bez poprawnie działającej sondy wzrasta bowiem zużycie paliwa. Diagnozy, czy dana sonda lambda powinna zostać wymieniona, czy nie, dokonuje warsztat samochody. Do tego celu używa się nowoczesnych testerów, analizatorów spalin oraz dymomierzy, które umożliwiają szybką i rzetelną ocenę aktualnego stanu czujnika. Konieczna jest więc wizyta u mechanika, który precyzyjnie określi stan sondy. Na forach internetowych pojawiają się rady, by sondę lambda wypalać gazem, ale specjaliści twierdzą, ze jest to proces nieskuteczny i może prowadzić do uszkodzenia czujnika. Ponadto, nową sondę można kupić już za 140 zł, więc nie ma potrzeby podejmować ryzykownych działań dla niewielkich oszczędności.

Dbałość o środowisko naturalne sprawia, że sonda lambda montowane jest także w motorze. Jeśli mamy podejrzenie, że sonda źle działa, nie czyśćmy jej sami, a odwiedźmy profesjonalny warsztat samochodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *