Co ty wiesz o oświetleniu LED?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym charakteryzują się żarówki LED? Czy ulegałeś krążącym po świecie mitom na ich temat? Technologia LED, która z początku zdominowała świat diod wkroczyła w nowy segment, zastępując bardzo starą już żarówkę z żarnikiem wewnątrz. Mająca z pewnością więcej zalet niż wad, uległa mylnemu wyobrażeniu, jakoby była gorszą od poprzedniej generacji. Czy słusznie?

Czy LED działa tak samo długo, jak zwykłe żarówki?

Typowa żarówka wypala się w ciągu 1000 godzin. Dzieje się tak dlatego, ponieważ składa się ona z bańki wypełnionej gazem ora żarnika, który wyparowuje pod wpływem energii elektrycznej. Cechą charakterystyczną takiego procesu jest powstawanie czarnego osadu. Gdy żarnik wyparuje, żarówka się „przepala”.  Przeliczając na dni, zwykła żarówka może święcić nieustannie przez około 200 dni w  roku

Żarówka LED, jako pozbawiona najsłabszego elementu poprzednie żarówki osiąga żywotność blisko 50 tysięcy godzin dając tym samym kilkadziesiąt lat pracy, co w przeliczeniu na dni daje 16 lat pracy!. Kiedyś może się zdarzyć, że właśnie tak żarówka będzie najstarszym elementem wyposażenia w domu!

Ciekawostka: są żarówki, które świecą już 100 lat (np. model The Humbke firmy Shelby Electric, która świeci już ponad 116 lat), ale nie wiadomo, dlaczego.

 

Gdzie można umięsić żarówki LED?

Żarówki LED doskonałe się sprawdzą w każdym pomieszczaniu. W kuchni, sypialni jak i na dworze. Umieszczając je na zewnątrz, należy jednak pamiętać o odpowiednie oprawie, które ochronią ją przed wilgocią i mrozem. Zaleca się stosowanie oraz przynajmniej IP54, a w przypadku lamp umieszczonych na ziemi – IP 67.

Z powodu konieczności stosowania opraw dla światła zewnętrznego powstał min, który mówi, że LEDY nie mogą pracować na powietrzu. Wbrew pozorom, obecnie wszystkie światła na dworze (w tym lampy uliczne) są wykonane w technologii LED. Doskonale sprawdzają się w bardzo niskich temperaturach oraz są odporne na ciągłe włączenia i wyłączenia, dlatego z powodzeniem montuje się je razem z fotokomórkami.

 

Żarówki LED są drogie – wcale nie!

Bardzo często wspomina się o bardzo wysokich cenach żarówek LED przytaczając ceny zwykły model, gdzie koszt kończy się w granicach 1 zł. Żarówki led kosztują wielokrotnie więcej. Temu nie da się zaprzeczyć. Jednak lampę led można dostać już za 5 zł. Co jest kwota śmiesznie mała,  biorąc pod uwagę fakt, że mogą świecić przez 30 lat, podczas gdy żarówka wolframowa osiąga żywotność tylko kilku miesięcy (co i tak nie zawsz się udaje).

Poza czasem pracy żarówki trzeba wziąć pod uwagę także ich sprawność. Sprawność żarówki to nic innego jak to, ile pobranej energii przetworzy on na światło. Żarówka wolframowa ma sprawność ok 5%. Oznacza to, że aż 95% pobranej energii odrzuca w postaci ciepła. Żarówki wolframowe mają sprawność bliską 100%, więc nie potrzebują tyle prądu, co poprzedniczka, czego rezultatem jest niższy rachunek za prąd.

 

Żarówki led są bardziej opłacalnym zakupem i jednym z podstaw inteligentnego oszczędzania. Wybierając oświetlenie led nie trzeba kupować co jakiś czas żarówki, gdyż dzięki jej bardzo długiej żywotności oraz wzmocnieniu na uszkodzenia mechaniczne może posłużyć przez długi czas dbając o nasze portfele.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *