Wysyłanie PIT-u przez internet proste jak nigdy !

Obowiązek składania corocznej deklaracji  PIT obowiązuje każdego dorosłego Polaka, obojętnie, czy pracuje, prowadzi własną działalność czy też jest bezrobotny. Dla wielu pracujących osób nie jest to żaden problem, ponieważ obowiązek ten wykonuje za nich pracodawca. Jednak jeśli ma się dwie lub więcej prac lub też działa na własny rachunek , sytuacja wymaga samodzielnego działania. Można zanieść PIT-y od pracodawców do biura rachunkowego, aby fachowo zrobiono z nich jeden PIT do złożenia w Urzędzie Skarbowym lub też skorzystać z możliwości dawanych przez internet i w prosty sposób zrobić to samemu – zaoszczędzając przy okazji na kosztach, które należałoby ponieść we wspomnianym biurze. Jaki to sposób?

Program e-deklaracje – łatwy i prosty w obsłudze

Stworzony przez Ministerstwo Finansów i nazwany po prostu  e-deklaracje program umożliwia – zgodnie z nazwą – składanie deklaracji  za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Możliwe jest wykonanie tej czynności zarówno przez osoby mające założone konto na Portalu Podatkowym, jak też przy pomocy interaktywnych formularzy online oraz aplikacji e-Deklaracje Desktop lub Uniwersalnej Bramki Dokumentów. Formularze elektroniczne mogą być podpisane danymi autoryzującymi (czyli za pomocą podpisu elektronicznego, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań, a oparty jest na danych autoryzujących)  lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. A co w sytuacji, jeśli nie ma się podpisu elektronicznego? To również żaden problem. Program e-Deklaracje Desktop umożliwia osobom fizycznym – czyli nie prowadzącym własnej działalności gospodarczej – złożenie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

e-Deklaracje – program godny zaufania

Wiele osób może mieć obawy przed składaniem drogą internetową deklaracji oraz przesyłaniem za pomocą sieci ważnych informacji finansowych. Oczywiście również Urząd Skarbowy zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą pojawić się podczas takiej metodzie wymiany danych, toteż dla pełnego ich zabezpieczenia oraz uwierzytelnienia właściciela i domeny używany jest specjalistyczny certyfikat SSL. To fachowe narzędzie chroni przepływ danych – w drodze od użytkownika do odbiorcy mają one postać zaszyfrowaną. Dotyczy to formularzy i deklaracji składanych przez program e-Deklaracje zarówno przez osoby fizyczne, jak i  firmy oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Odszyfrować może je tylko odbiorca, czyli Urząd Skarbowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *